music

muzikant

S hudbou jsem začal vcelku brzo. Když jsem byl v první třídě, tak mě tatínek vzal do LŠU a přihlásil mě na klasickou kytaru. První rok mě to bavilo, ale časem mě přestaly stupnice a etudy bavit, přestal jsem cvičit a nakonec asi v páté třídě mě vyhodili s tím, že jsem neperspektivní žák. Pak jsem dlouhou dobu na kytaru nesáhl.

Až na gymplu jsem se přihlásil do pěveckého sboru. S tím jsme jezdili na krátká soustředění na Vysočinu, kde se celý den zpívalo a hrálo. Tam mě kytara znovu chytla za srdce. Doma jsem ze skříně vytáhl svoji starou kytaru, setřel jsem z ní stopy po slzách, které tam byly z dob prvotních a začal se znovu učit akordy a stupnice.

V roce 1999 jsem se v Praze na Křesťanské konferenci seznámil s Otou Pinknerem, který má v Brně kytarovou školu K-studio a k němu jsem začal chodit do kytary. A chodil jsem k němu s malými přestávkami až doposud (léto 2010). Teď ale nastal čas na další roční pauzu - taková otcovská dovolená :-)


BMC - live

Vznik tohoto uskupení hudebníků se datuje stejně jako vznik sboru Betánie - září 2000, kdy jsme si takto pracovně začali říkat. V roce 2004 jsme dostali pozvání hrát na Sjezdu mládeže CB v Havlíčkově Brodě a jelikož jsme neměli u nás ve sboru bubeníka, tak jsme pozvali našeho kamaráda Danečka Rašku, jestli by s námi nechtěl hrát. Po tomto hraní jsme si řekli, že by bylo fajn zkoušet pravidelně a něco s naším talentem udělat.

Začátky byly krušné, protože náš tehdejší basák Martin Horák se oženil do České Třebové a tudíž už s námi nemohl hrát. Pak nám klávesák na rok odjel do Austrálie studovat, ale vrátil se včas, protože se objevil nový basák a my jsme dostali znovu pozvání na Sjezd mládeže CB. Začali jsme zkoušet a i když už jsme byli hodně namíchaní (nebyli jsme všichni z Betánie), tak jsme se rozhodli si ponechat název BMC, ale přidali jsme k tomu dovětek Brněnsko-letovicko-vsetínská společnost hudebníků pro big-beatové chvály, protože jsme chtěli hrát hudbu, která by oslavila našeho Spasitele, ale v trochu jiném hávu - současnému uchu mladých lahodící hudbu.

Na jaře 2006 jsme hráli v sestavě Petra - zpěv a kytara, Pavel - klávesy, Marek - basa, Daneček - bicí, Milan (já) - kytary a zpěv na Sjezdu Mládeže CB. Vypadalo to velice slibně, ale náš styl úplně nesedl Petře a tak jsme se podzim domluvili a v dobrém se rozešli a zůstáváme dále přátelé.

Pak začalo druhé těžké období, kdy jsme celý podzim 2006 hledali zpěvačku a nebo zpěváka. Nakonec jsme našli - Kristýn Markovovou. V lednu pak z důvodů velkého vytížení odešel klávesák Pavel.

Hráli jsme pak ve složení - Kristyn - zpěv, Marek - basa, Daneček - bicí, Milan (já) - kytary. Vydrželo nám to spolu v této sestavě takřka 6 měsíců. Hráli jsme na Worship festivalu na Vsetíně a pak jsme přijali pozvání i na letní open-air hudební festival Campfest, kde jsme naše hraní uzavřeli z několika osobních důvodů.

Pro mě samotného to byly krásné roky a věřím, že někdy se mi něco podobného povede vzkřísit.


BMC - Betánie

Jsem součástí sboru CB Brno Betánie a jak jsem psal v historii BMC, hudba je nedílnou součástí našich bohoslužeb. Hrajeme teď ve čtyřech hudebních uskupeních, které se pravidelně střídají ve vedení lidí ke společnému zpěvu. Snažíme se hrát hudbu, která je kvalitní a poslouchatelná nejen pro křesťany, ale také pro lidi, kteří křesťany nejsou.

Máme za sebou už také sedm větších koncertů, které jsme společně uspořádali, abychom to, jak hudbu vnímáme, ukázali našim známým a přátelům. Byly to čtyři Vánoční koncerty (2005, 2006, 2007, 2008 a 2009) a tři Velikonoční (2006, 2007 a 2008).